Sauna ve Sağlık

Kan Basıncı

Sauna derideki kılcal damarları genişletir, bu da kan basıncının düşmesine neden olur. Saunaya girmeden önce kan şekerinizi artıracak yiyecekler yerseniz tansiyonunuzun düşmesini engellersiniz. Ama kan basıncına saunadan daha çok tuz ve alkol etki eder. Bunlara dikkat etmek daha önemlidir.

Alkol ve Kan Basıncı

Bir çok insan terleme arası dinlenme seanslarında bir veya iki bira almaktan hoşlanırlar. Buna karşın düşük kan basıncı ve alkol alımı saunayla iyi gitmeyen iki şeydir.

R.Ronie, 1 litre şarap veya 3,5 litre biraya denk alkol alan kişilerin saunadaki kardiovasküler tepkileri üzerine çalışmalar yapmıştır. Bunlarla birlikte meyve suyu içerek saunaya giren kimseleri de gözlemlemiştir. Aşkol alan ve almayana kişiler arasında şu iki fark dışında bir farklılık görülmemiştir; alkol alan kişilerin kan basınçları düşmüş (23mm-civa sistolik basınç) ve kortizol seviyeleri yükselmiştir. Bu durum yaşlı kimselerde ve daha önce kalp rahatsızlıkları geçirmiş kimselerde tehlikeli olabilir. Roine R, et al. Alcohol and sauna bathing: effects on cardiac rhythm, blood pressure, and serum electrolyte and cortisol concentrations., Journal of Internal Medicine 1992; 231(4):333-8.

Sonuç olarak saunaya kanda fazla alkol varken girmek sakıncalıdır. Gerçek bir sauna keyfi yaşamak istiyorsanız taze meyve suları içiniz.

Ağırlık Kaybı

Kısaca; sauna size kilo kaybettirmez. Saunada kalori yakarsınız (30 dk lık saunada 300-500 kalori) ama bu kısa bir koşuda olduğu kadardır. Bazı hanımlar sauna öncesi ve sonrasında tartıldıklarında kilo kaybettiklerini farkedeceklerdir. Ama kaybettikleri sadece sudur ve birkaç saat içinde geri alınacaktır. Saunada çalışan tek kasınız kalp kasınızdır.

Bazılarımız boksörlerin kilo kaybetmek için saunaya girdiğini duymuş olabilirsiniz. Bunun sebebi maç öncesi gereken kiloya inmektir. Zaten maçtan önce alacakları enerji içecekleriyle o kiloya yeniden çıkarlar.

Toksinlerden Arınma

Saunada zararlı toksinlerden arınıldığına inanılmaktadır. İyice açılan gözenekler terlemeyle bu toksinleri dışarı atarlar.

Kolesterol

Saunanın kolesterol üzerine etkisi için bilimsel bir veri olmamakla birlikte Finlandiya Sauna Birliği?ne saunanın kolesterolü düşürdüğünü anlatan mektuplar gelmektedir.

Sıvı Dengesi

Saunadaki 15 dakikalık terleme seansı sonunda yaklaşık 1 litre su kaybedersiniz. İnsan için günlük su kaybı miktarı 0,5-1,5 litredir. Saunadan sonra alacağınız içeceklerle vücudun sıvı dengesi korunur hem de toksinleri atmış olursunuz. Sauna vücut için bir sıvı devir-daimi sağlar; kirli su dışarı atılırken, temiz su içeri alınır.

Hamilelik ve Çocuklar

Hamilelerin saunaya girmesi tavsiye edilmez. Kendileri için olmasa bile karınlarında büyüyen bebek için iyi olmayabilir. Çocukların vücut sistemleri ergin insanlara göre daha hassastır. Bu sebeple saunaya giren çocuklarınızın istedikleri zaman çıkmasına müsaade edin.

Negatif İyonların Pozitif Etkisi

Fizyolojik olarak negatif iyonlar saunada sıcaklık kadar önemlidir. Saunadaki negatif iyonların insan üzerine etkisi birkaç yıl önce keşfedilmiş, gazete ve bilimsel dergilerde büyük başlıklar altında konu olmuştur. Negatif iyonlar, insanın rahatlamasını sağlar ve sistemlerinin çalışmasını kolaylaştırır.

1950'li yılların başında bilim insanları negatif iyonların vücut fonksiyonlarımız üzerinde önemli etkileri olduğunu farkettiler; nasıl hissettiğimizi etkilemektedir. Havadan soluyarak aldığımız negatif iyonların yokluğu veya pozitif iyon fazlalığı vücutta fiziksel hasara yol açmaktadır. Negatif iyonların günlük yaşantımızda oynadığı rol araştırılmaktadır. (Bu konuda daha fazla bilgi için; The Ion Effect, Fred Soyka)

İyon, basitçe artı veya eksi yüklü bir moleküldür. İyonizasyon veya iyonlaşma, yeterli enerjiyi bularak molekülün bir elektronunu atması veya bir elektron alması ile (+) veya (-) değer almasına denir. Elektron (-) yüklüdür ve molekülden atılmasıyla molekül (+) hale gelir. Atılan elektron ise (-) yüklü bir molekül olur.

İyonizasyona en çok radyoaktif olaylar ve kozmik ışınlar sebep olur. Bunun dışında ateş, yangın, suyun çarpması (şelaleler, dalgalarını çarpışması gibi) ve bitkilerin yaptığı fotosentez de negatif iyon oluşturur. Avrupalılar, havalimanlarına, bankalara, hastanelere, yolcu taşıma araçlarına, uçaklara ve birçok işyerlerine iyon jeneratörleri yerleştirmişlerdir. Avrupa ve Rusya'da yanık olaylarında, incinmelerde ve hatta kanserin tedavisinde iyon terapisi uygulamaktadırlar.

Negatif iyonların ter banyosundaki yerinin keşfedilmesi ise sauna sobası üreticilerinin trendlerini artırmak için yaptıkları araştırmalarla olmuştur. Çok sıcak taşlar üzerine serpilen su aniden yüksek enerjiyle yüklenmektedir. Bu da çok hızlı bir şekilde genleşmesine sebep olur. Sıvı halden gaz haline normalden daha ani bir biçimde geçerken, havaya negatif iyonlar saçar. Finlilerin saunada binlerce yıldır neden bu kadar huzurlu ve mutlu oldukları anlaşılmıştır. Bunun sebebi negatif iyonların insanın kendini iyi hissetmesini sağlayan etkisidir.

Buna karşın, eğer taşlar yeteri kadar ısıtılmazsa serpilen suyun havaya pozitif iyonlar saçtığı gözlemlenmiştir. Bu da sauna yapan kimselerin kendini rahatsız hissetmelerini sağlayacaktır. Finlandiya Sauna Birliğinin sauna sobası üreticilerine bu konuda yaptırımları ve tasarım tavsiyeleri vardır. Taşların gerekli ısıya ulaşmaları oldukça önem taşımaktadır. Aynı zamanda odadaki zayıf havalandırma sistemi de pozitif iyon oluşumuna sebep olmaktadır.